مراحل طراحی و راه اندازی یک وب سایت
Website designوب سایت چیست؟

وب سایت ها صفحاتی هستند که محتوی متن ، عکس ، فیلم و صدا می باشند.این صفحات دارای یک آدرس اینترنتی منحصر بفرد (URL)می باشند و روی یک سرویس دهنده (Server) میزبان نگهداری می شوند.
این صفحات دارای پیوند های (Link)متنوعی هستند که به هم متصل شده اند.

اهداف خود را قبل از راه اندازی وب سایت مشخص کنید.

انواع وب سایت:

دامنه چیست؟

دامنه همان آدرسی است که می خواهید سایت شما بر روی آن قرار گیرد.این نام و آدرس منحصر به فرد می باشد.و در تمام دنیا فقط یکی از آن وجود دارد.دامنه ها دارای پسوندهای گوناگونی هستند که هر یک بیانگر موضوعی می باشند.مثل:
com - بیشتر تجاری و جهانی.
ir - ایرانی
gov - دولتی
org - ارگان و سازمانی
net - شبکه
و پسوندهای بسیار دیگر . در ضمن معمولآ منعی برای ثبت هر نوع دامنه ای با هر پسوندی وجود ندارد. ولی بهتر است محتویات سایت با پسوندش همخوانی داشته باشد.

هاست چیست؟


هاست به فضایی که اطلاعات سایت شما روی آن قرار می گیرد اطلاق می شود. هاست ها توسط سرویس دهنده ها (سرور) که دارای کامپیوترهای قدرتمندی که همیشه به اینترنت متصل هستند ارائه می گردد.


مراحل راه اندازی یک وب سایت:


1- انتخاب نام وب سایت
2- ثبت دامنه (Domain) همان نام وب سایت.
3- خرید هاست (Host)
4-اتصال هاست به دامنه
5- طراحی سایت و انتشار آن

1- انتخاب نام دامنه:

با توجه به هدف وبسایت تون یک نام برای آن انتخاب نمایید معمولآ نام های کوتاه و جذاب بیشتر به خاطر می مانند. نام دامنه همان آدرسی است که افراد در مرورگر یا موتورهای جستجو به دنبال آن می باشند. البته با توجه به میلیون ها وب سایت اینترنتی انتخاب و ثبت یک نام کوتاه و جذاب که مورد نظر شما باشد بعید به نظر می رسد. چون این نام منحصر به فرد می باشد و در دنیای اینترنت فقط یکی از آن وجود دارد.

چگونه بفهمیم دامنه ای قبلآ ثبت شده است یا نه؟

دنیای اینترنت برای این منظور راهکاری دارد و آن وبسایت هایی هستند که جواب شما را می دهند.بدین صورت که مثلآ اگر دامنه با پسوند ir می خواهید که مخصوص ایران است به وبسایت www.nic.ir مراجعه می کنید و در همان بالای صفحه یک باکس می بینید که در آن نوشته شده کیست یا همان ( who is) . نام دامنه و پسوند ir را در آن وارد کنید و اینتر را بزنید پس از آن صفحه ای باز می شود که در آن توضیحات کاملی از این که قبلآ چه کسی و با چه آدرسی این دامنه را ثبت کرده به شما نشان می دهد.و یا اینکه این نام آزاد است و شما می توانید برای ثبت آن اقدام کنید.
در مورد پسوندهای دیگر می توانید از وبسایت www.who.is  استفاده کنید.

2- ثبت دامنه:


برای ثبت دامنه  ir به همان وبسایت ایرنیک www.nic.ir مراجعه کنید و با توجه به راهنمایی های خود سایت یک شناسه برای خودتان درست کنید.پس از آن مراحل ثبت را که بسیار ساده می باشد انجام دهید.مشخصاتی از شما می خواهد که با دقت و کامل آنها را بنویسید.که بعدآ دچار مشکل نشوید.چون همین مشخصات هست که در تمام دنیا وقتی کسی می خواهد بداند چه کسی این دامنه را به ثبت رسانده می بیند پس مسلمآ به زبان انگلیسی می باشد.مشخصات شامل نام و نام خانوادگی ، آدرس شما و یک ایمیل می باشد.
برای ثبت دامنه هایی با پسوند دیگر می توانید در اینترنت سرچ کنید و سایت های زیادی را بیابید که خدمات ثبت دامنه و هاست را به شما ارائه می دهند. همچنین بسیاری از آن ها همراه خرید هاست دامنه رایگان برای شما ثبت می کنند . مثل وبسایت مهرهاست به نشانی زیر :
www.mehrhost.com 

3-خرید هاست :
همانطور که گفته شد شرکت ها و وبسایت های زیادی هستند که به صورت آنلاین اقدام به فروش هاست می کنند با توجه به حجم سایت خود مقدار هاست مورد نیاز خود را مشخص کرده و به صورت آنلاین هزینه آن را پرداخت کنید.

4- اتصال هاست به دامنه:


بعد از ثبت دامنه و خرید هاست حال باید این دو را به هم متصل کنید. پس از خریداری هاست ، میزبان مربوطه کدی را به شما ارائه می کند به نام  DNS دی ان اس که مخفف نام سرور دامنه ( Domain Name Servers ) می باشد. حال شما به وبسایتی که دامنه خود را در آن جا به ثبت رساندید می شوید و طبق مراحل ارائه شده در همان وبسایت دی ان اس های مربوطه را در قسمت های مشخص شده وارد می کنید. کار شما در اینجا تمام شده است ولی برای کارهای بعدی باید منتظر بمانید چون عملیات اتصال هاست به دامنه بسته به نوع پسوند دامنه چند ساعتی وقت لازم دارد.
سرور ارائه دهنده هاست علاوه بر دی ان اس ها یوزر نیم و پاسورد کنترل پنل مربوط به هاست شما را نیز در اختیارتان قرار می دهد که با مراجعه به آن می توانید فایل های خود را آپلود و مدیریت کنید و از امکانات دیگر آن نظیر ساخت ایمیل های مخصوص دامنه خودتان نیز استفاده کنید.

5- طراحی وبسایت و انتشارآن:


برای ایجاد صفحات وبسایت از دو روش می توان استفاده کرد.
1-روش کد نویسی
2-استفاده از سیستم های مدیریت محتوا

1- روش کد نویسی- این روش خود به دو صورت انجام می شود.

الف- طراح در این روش کلآ خودش کدها می نویسد و برای این کار از فایل های ساده تکس و مثلآ نت پد  استفاده می کند و در نهایت فایل ها را با پسوند HTML یا PHP و... ذخیره می کند .

ب- طراح از نرم افزار هایی که بیشتر کدها و المان های مورد نیاز را بطور پیش فرض در خود دارد بهره می برد. از جمله ی این نرم افزارها می توان به :
Microsoft Front Page
Microsoft Office SharePoint Designer
Microsoft Expression
که همگی جزء بسته آفیس ماکروسافت هستند اشاره کرد.(البته نرم افزارهای دیگری نیز وجود دارد).

ساختار شبکه جهانی HTML  است.زبان اچ تی ام ال شامل دستوراتی برای مرورگر است که تعیین می کنند متن ها ، تصویر های گرافیکی و داده های چند رسانه ای چگونه به نمایش در آیند و ارائه شوند.
HTML مخفف کلمات Hypertext Markup Language می باشد. (زبان نشانه‌ گذاری ابرمتن)
HTML یک زبان برنامه نویسی نیست، بلکه یک زبان نشان‌گذاری یا Markup language به حساب می‌آید. در زبان های نشانه گذاری خبری از ساختارهای رایج برنامه‌نویسی مثل شرط، حلقه، تکرار و غیره وجود ندارد و شما داخل متن خود از یک سری نشانه استفاده می‌کنید. در حقیقت در این زبان ها شما به کمک این نشانه‌ها متن را از سایر عناصر صفحه جدا می کنید تا به کمک آن ها المان‌های مختلف را داخل یک صفحه وب قرار داده و ساختار صفحه را مشخص کنید. به هر حال اولین قدم برای طراحی یک سایت یادگیری اچ تی ام ال می باشد. البته تنها اچ تی ام ال برای طراحی وب کافی نیست .برای داشتن یک وب سایت پویا و تعاملی با کابر و هچنین ایجاد فرم های نظر سنجی و تماس با ما ، باید از برنامه نویسی PHP  بهره گرفت.جاوا اسکریپت و سی اس اس نیز از برنامه های مورد نیاز طراح می باشد.

2- استفاده از سیستم های مدیریت محتوا -

سیستم مدیریت محتوا ،  content management system یا CMS ، بطور عام به معنای سیستم نرم افزاری ای است که به کمک آن محتوا مدیریت می شود و به نرم افزارهایی گفته می شود که نظام قابل مدیریتی را در ثبت , بروزرسانی و بازیابی محتوا فراهم می آورند .

در مورد یک وب سایت اینترنتی این سیستم چرخه زندگی صفحات وب سایت را از لحظه ایجاد تا زمان انقراض در بر می گیرد و به صاحبان این وب سایت ها , که لزوما آشنای با مباحث تخصصی اینترنت , وب و برنامه نویسی تحت وب نداند ، اجازه می دهند تا بتوانند سایت های خود را به نحوی حرفه ای مدیریت کنند.
سیستم مدیریت محتوا نرم‌افزاری است که روی سرور نصب می‌شود و با ارائه یک پانل به شما این امکان را می‌دهد که با روشی ساده سایتی پویا داشته باشید و بخش‌های مختلف سایتتان را به دلخواه تغییر داده و مدیریت کنید. هر چند که شما اطلاعی از برنامه نویسی ندارید.
برخی از سیستم های مدیریت محتوا عبارتند از:

انتشار وبسایت :

با توجه به مباحث گفته شده این نتیجه حاصل می شود که اگر طراحی وبسایت با سیستم مدیریت محتوا  انجام شده نیازی به آپلود ندارد چون در همان ابتدا این سیستم روی هاست شما آپلود شده است و بعد شما اقدام به ایجاد صفحه و مدیریت آن می کنید.
ولی در صورتی که شما طراحی را با کد نویسی و در کامپیوتر خود انجام داده باشید نیاز است که آن را به هاست منتقل نمایید. برای آپلود یا از طریق کنترل پانلی که سرویس دهنده هاست شما در اختیارتان قرا داده است این کار را انجام می دهید و یا از طریق نرم افزار های ویژه که به این منظور ساخته شده است. از جمله این نرم افزار ها می توان به File zilla که رایگان است و Cute FTP  اشاره کرد.
پایان مطلب طرحی و راه اندازی یک وبسایت اینترنتی


از وب سایت حبیب.


برگشت به صفحه قبل