Social media terms
اصطلاحات شبکه های مجازی*اصطلاحات شبکه مجازی*


اصطلاحات شبکه مجازی زیاد هستن و روز به روز بر تعداد آن ها افزوده می شود در این جا چند اصطلاح معمول را یادآور می شویم.

Social Media
رسانه های اجتماعی مفهوم گسترده ای هستند به معنای هر ابزار آنلاینی که کاربران را قادر به تعامل با کاربران دیگر می سازد. پیام رسانی، چت کردن، تبادل نظرات، به اشتراک گذاری ویدئو و عکس و به اشتراک گذاری سایت و وب لاگ از امکانات این رسانه ها است.
فیسبوک، توئیتر، تلگرام ، واتساپ ، اینستاگرام لینکداین، وایبر و.....نمونه هایی از شبکه های اجتماعی هستند.

www
که مخفف (World Wide Web) به معنای شبکه جهان گستر است.

HTTP
بر گرفته از عبارت Hypertext Transfer Protocol (پروتکل انتقال ابرمتنی) است. این پروتکل پایه‌ی شبکه‌ی وب دنیای امروز را تشکیل می‌دهد. HTTP برای مرورگر وب فرآیندی را تعریف می‌کند تا اطلاعات را از سرور دریافت کند و روی نمایشگر شما نشان دهد.

HTTPS
مخفف Hypertext Transfer Protocol Secure یا پروتکل امن انتقال ابر متن است. این بدان معناست که صفحه وب مورد نظر دارای یک لایه اضافه رمزنگاری شده است تا اطلاعات خصوصی و رمزهای عبوری شما را از دیگران مخفی کند. هنگامی که وارد حساب آنلاین بانکی خود یا یک فروشگاه اینترنتی می شوید که اطلاعات کارت بانکی خود را درآن وارد می کنید، در URL به دنبلال عبارت https جهت تضمین امنیت باشید.

ISP
(Internet Service Provider) ارائه دهنده خدمات اینترنت هستند. ISP ها شما را به شبکه جهانی اینترنت در سرتاسر دنیا وصل کنند. ISP با توجه به نوع سرویسی که به شما ارائه می دهد قیمت های متفاوتی نیز پیشنهاد می دهد.سرویس هایی مانند فقط دسترسی به صفحات وب، ایمیل، میزبانی وب سایت، میزبانی وب لاگ، حجم دانلود و غیره. همچنین با توجه به نوع سرعت اینترنت هزینه آن نیز متغییر خواهد بود.
ISP یک شرکت یا سازمان دولتی (مانند شرکت مخابرات) یا خصوصی (مانند شاتل یا آسیاتک) است که شما را به اینترنت متصل می کند.

Browser
همان مرور گر می باشد که شما آدرس صفحه ای از وب مورد نظر را در آن تایپ می کنید و پس از اندک زمانی آن را مشاهده می کنید.

URL
سرواژه‌ی Uniform Resource Locator (مکان‌یاب یکپارچه منبع) است. URL، در واقع همان آدرسی است که در نوار بالایی مرورگر وارد می‌کنید تا صفحه‌ی مشخصی بارگذاری شود.
فرمت یک URL بدین شکل است:
http://www.examplewebsite.com
که اغلب بصورت زیر خلاصه می شود:
www.examplewebsite.com

IP Address
آدرس IP شماره‌ای منحصربه‌فرد و یکتایی است که به هر دستگاه متصل به اینترنت اختصاص می‌یابد. هر دستگاه در شبکه داخلی آدرس IP مخصوص خود را دارد که تنها وسایل موجود در این شبکه می‌توانند این آدرس را ببینند. کل شبکه نیز یک آدرس IP دارد که تمام دستگاه‌های فعال در محیط اینترنت به آن دسترسی دارند.

HTML
(Hypertext Markup Language) زبان نشانه گذاری ابرمتن ، زبان برنامه نویسی صفحات وب است. به مرورگر وب شما دستور نمایش متن و گرافیک را به شکلی خاص می دهد.

XML
زبان نشانه گذاری توسیع پذیر (eXtensible Markup Language) است. XML بر دسته بندی و ساختن پایگاه داده از محتوای متنی یک صفحه وب تمرکز دارد.

SEO
سئو سرواژه‌ی عبارت Search Engine Optimization (بهینه‌سازی موتور جستجو) است. سئو شامل روش‌های مختلفی است که همگی آن‌ها یک هدف را دنبال می‌کنند؛ جلب نظر موتورهای جستجو برای جذب مخاطب بیشتر.

Cookie
کوکی‌ها، بسته‌های اطلاعاتی کوچکی روی رایانه‌ی شما هستند که سرویس‌های مختلف برای ردیابی شما استفاده می‌کنند؛ مثلا Gmail برای به یادآوردن شما، کوکی‌ها را به‌کار می‌برد و بنابراین، نیازی نیست که هر بار اطلاعات خود را برای ورود به حساب‌تان وارد کنید.

Spam
اسپم (هرزنامه) واژه‌ای عمومی برای پیام‌های آنلاینی است که بدون آنکه مایل باشید، برای شما فرستاده می‌شوند. ایمیل اسپم یکی از انواع رایج اسپم است؛ اما اسپم می‌تواند در شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و فروم‌ها نیز موجود باشد.

Hashtag
هشتگ نوع خاصی از نشانه‌گذاری و دسته‌بندی است که به‌طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی نظیر توئیتر و اینستاگرام استفاده می‌شود. با این روش می‌توان به مطالبی با موضوع خاص دست یافت.

account
حساب كاربری: مثل كارت بانكی یا بن خرید و برگه حق اشتراك و مانند اینهاست. برخی سایت‌ها در قبال فعالیت خاصی به شما امتیاز می‌دهند و بر مبنای امتیازاتی كه به نام و حساب كاربری شما ثبت می‌شود، حق فعالیت دارید. برخی هم در قبال خدماتشان فعالیت خاصی از شما نمی‌خواهند، اما برای فعالیت باید حساب یا اكانت داشته باشید.

Comment
توضیح ، تفسیر ، نظر : به نظر، انتقاد، پیشنهاد یا تفسیری گفته می‌شود كه خوانندگان یا بازدیدكنندگان در صفحات اینترنتی در حاشیه یا زیر مطلب اصلی می‌نویسند.

Phishing
فیشینگ یکی از راه‌های فریب دادن افراد برای سرقت اطلاعات شخصی با معرفی خود به‌عنوان یک نهاد رسمی مانند بانک است. در این روش معمولاً در قالب یک ایمیل از افراد خواسته می‌شود تا اطلاعات خود را برای تأیید مجدداً وارد کنند.

Hotspot
هات‌اسپات : به‌طور کلی به هر منطقه‌ای که دسترسی به اینترنت از طریق وای‌فای ممکن باشد، هات‌اسپات گفته می‌شود. همچنین ویژگی به‌اشتراک‌گذاری اینترنت توسط تلفن‌ همراه نیز هات‌اسپات نام دارد. امروزه دستگاه‌های پرتابل هات‌اسپات نیز موجود هستند که اینترنت را از طریق وای‌فای در هر مکانی در اختیار شما قرار می‌دهند.

Internet Of Things

اینترنت اشیاء : هدف اینترنت اشیاء، گسترش اتصال به اینترنت در همه‌ی دستگاه‌های محیط اطراف شماست؛ مانند، چراغ‌ها، تلویزیون، یخچال، ترموستات و... . چنین دستگاه‌هایی بدون دخالت انسان نیز می‌توانند وظایف تعریف‌شده را انجام دهند.
Profile

پروفایل : این صفحه شامل: آواتار يا عكس کاربر، بیوگرافی، علاقه‌مندی‌های او، مطالبی که به‌روز کرده، فهرست دوستان و... بوده و برای سایر کاربران قابل مشاهده است. در برخی از شبکه‌های اجتماعی، اعضا قادرند تنظیمات پروفایل خود را به گونه‌ای انجام دهند که اطلاعات آنها به صورت عمومی یا خصوصی قابل دیدن باشد؛ بدین صورت که فقط اعضایی که در فهرست دوستان کاربر حضور دارند، پروفایل او را ببینند، کاربر نیز بتوانند او را ببینند، تمام اعضای آن شبکه اجتماعی قادر به دیدن موارد موجود در پروفایل باشند و یا حتی از طریق جستجو در موتورهای جستجوگر نیز بتوان اطلاعات او را مشاهده کرد.
Avatar
آواتار : به عکس کوچکی گویند که بالای پروفایل قرار مـی گیرد. مـعمولا صـاحبان پروفایل عکسی از خودشان را قرار می دهند؛اما بعضی نیز از تصویر افـراد یا چیزهایی که دوست دارند،استفاده می کنند. این عکس هنگامی که کاربر در جایی یادداشتی می گذارد نیز نمایش داده مـی شود.
Blocking
(بلاک کردن)
به زمانی اطلاق می شود که شما نمی خواهید شخصی بـرای شـما یادداشت یا پیغامی بفرستد یا برای مطالب شما کامنت بگذارد.در این حالت،شخص را بلاک می کنید. همچنین مدیران شبکه ها از این ابزار برای کنترل کاربران،قطع دسترسی آنان به قسمتی از پایـگاه و یـا اخراج کاربران خاطی از پایگاه شبکه اجتماعی استفاده می کنند.
Web2
(وب 2) یعنی نسل دوم صـفحات وب.ایـن صفحات بر پایه تعامل کاربران ایجاد شده و گسترش می یابند.شبکه های اجتماعی ، در ایـن گـروه از صفحات وب جای می گیرند.


پایان مطلب اصطلاحات شبکه مجازیبرگشت به صفحه قبل