آموزش واتساپ
WhatsApp


بی صدا کردن ویدئوها در واتساپ قبل از اشتراک گذاری

ویژگی جدید آخرین ورژن  1399/12/10

V2.21.3.19

واتساپ اخیرا از افزودن ویژگی جدیدی به نسخه اندرویدی خبر داده که توسط آن می‌توان ویدئوها را قبل از ارسال برای افراد یا برای استاتوس، بی‌صدا کرد.

این ویژگی برای ویدئوهای موجود درحافظه گوشی و همچنین با استفاده از دوربین کارایی دارد و می‌توانید آن‌ها را پیش از اشتراک‌گذاری یا استفاده در استاتوس، بی‌صدا کنید. چنین قابلیتی در هنگام اشتراک‌گذاری ویدئوها با حجم بالای نویز در پس زمینه کارایی دارد.


برای بی‌صدا کردن ویدئوها قبل از ارسال مراحل زیر را انجام دهید:

1- چت مورد نظر را باز کنید.

2- ویدئوی موردنظرتان را از گالری انتخاب کنید.

3- پس از انتخاب ویدئو، یک آیکون صدا زیر نوار تنظیم طول ویدئو قرار می‌گیرد.

4- روی این آیکون صدا ضربه بزنید تا ویدئو بی‌صدا شود.

با اینکار ویدئو بدون صدا در اختیار فرد مقابل قرار می‌گیرد.همچنین می‌توان از آن برای استاتوس هم استفاده کرد.

 
ارسال پیام به خود در واتس اپ
همانطور که مطلع هستید پیام رسان تلگرام یک صفحه بنام Saved Messages دارد که کاربر می تواند برای خود پیام ارسال کند یا از این صفحه به عنوان جایی برای ذخیره مطالب مورد علاقه خود استفاده کند و یا این که قبل از ارسال پستی در گروه آن را در این صفحه چک کند و عیب آن را بر طرف کند . ولی در پیام رسان واتساپ تا زمان نگارش این مطلب چنین چیزی وجود ندارد.اکنون به دو ترفند ساده برای ایجاد چنین صفحه ای در واتس اپ می پردازیم.
ترفند اول :
شماره موبایل خود را در لیست مخاطبین بنام خودتان ذخیره کنید.پس از ذخیره خواهید دید در کنار شماره تماس شما آیکون واتساپ نمایان می شود . حال برای خود یک پیام ارسال کنید . تا بتوانید خود را در لیست چت ها و گروه ها مشاهده کنید. بهتر است این صفحه را در بالای لیست چت ها پین کنید تا دسترسی به آن آسان باشد.
ترفند دوم :
یک گروه در واتساپ درست کنید . همانطور که می دانید برای ایجاد گروه حداقل یک نفر دیگر به غیر از خوتان باید عضو باشد . یکی از دوستان ، خواهر یا برادر خود را عضو کنید . بعد از این که گروه درست شد آن را از گروه حذف کنید و شما می مانید یک تنه و صفحه ای شخصی می شود برای شما.
یادآوری :
برای پین کردن ، چت مورد نظر را چند لحظه لمس کنید . بعد بالای صفحه شکل پین یا سوزن ته گرد ظاهر می شود .روی آن بزنید . خواهید دید که چت مورد نظر همیشه بالای دیگر چت ها قرار می گیرد.
چگونه یک پیام صوتی را به صورت شخصی گوش دهیم؟
زمانی که یک پیام صوتی دریافت می کنید، ممکن است نخواهید دیگران آن پیام را بشنوند. برای حل این مشکل تنها کافیست که پیام صوتی موردنظر را پخش کنید و سپس گوشی را مقابل گوش خود قرار دهید. اپلیکیشن به صورت خودکار پیام را از اسپیکر مکالمه ی دستگاه برای شما پخش می کند و دیگران قادر به شنیدن آن نخواهند بود.
ارسال موقعیت مکانی برای دوستان خود.
به جای ارسال آدرس های متنی، می توانید موقعیت دقیق مکان مورد نظر بروی نقشه را داشته باشید. استفاده از این قابلیت نه تنها می تواند کار شما را ساده تر کند، بلکه شخص موردنظر نیز بسیار آسان تر می تواند به آن محل دسترسی داشته باشد. برای ارسال موقعیت باید به چت شخص موردنظر مراجعه کنید. سپس از بخش بالایی بروی علامت گیره ی کاغذ ضربه بزنید. پس از آن با ضربه زدن بروی گزینه ی Location یا موقعیت می توانید از قابلیت های این بخش استفاده کنید. برای نمونه، می توانید موقعیت فعلی خود را به سرعت ارسال کنید.
همچنین ، در همین بخش می توانید شماره تماس مخاطبان خود را در چت های واتس آپ خود ارسال کنید. برای این کار هم کافیست که پس از ضربه زدن بروی گیره ی کاغذ، گزینه ی Contact را انتخاب کنید. سپس از منوی باز شده، مخاطبین موردنظر خود را انتخاب کنید و سپس آن ها را ارسال کنید.

ضخیم کردن متن در واتساپ

اگر می‌خواهید در واتساپ، کلمه، عبارت یا جمله ای را *bold* کنید، آن کلمه یا متن مورد نظرتون رو بین دوتا ستاره بذارید **. بدون فاصله
کج نویسی متن در واتساپ
همچنین اگر میخواهید کلمه ای کج نویسی کنید _ایتالیک_، ان کلمه یا جمله را بین دوتا _ _ بنویسید.دقت کنید بین دو تا خط فاصله نه - -، بین دو تا دو تا خط که بیانگر آندرلاین هست. _ _ بنویسید
خط کشیدن روی متن در واتساپ
همچنین، اگر میخواهید نشان بدهید کلمه ای اشتباه هست ان را بین دوتا ~~ بنویسید. خط میشکه روش، یعنی اشتباه هست . مثلا:~نورخورشید در شب زیباتر است~
تاکید بر غلط بودن متن در واتساپ
اگر خواستید بر روی غلط بودن کلمه یا عبارتی تاکید کنید، آن عبارت یا کلمه را بین * ~ ~ * بنویسید. بدون فاصله هم به صورت ضخیم و هم روی آن خط کشیده می شود.مثال: *~نورخورشید در شب خیلی زیباتر است~*
مورد خطاب قرار دادن شخص بخصوص در واتساپ
اگر بخواهیم فرد یا افراد یا شماره های خاصی را در گروه، خطاب قرار بدهیم کافیست علامت @ را بنویسیم و سپس روی اسم یا شماره فرد یا افراد مورد نظر، بزنیم تا شماره یا اسم آنها در گروه بصورت رنگی در بیاید. سپس پیام تان را مینویسید. در اینصورت تمام اعضای گروه، متوجه می‌شوند که سوال یا پیام شما، خطاب به فرد یا افراد خاصی می باشد.
چگونه از ارسال یک پیام صوتی جلوگیری کنیم؟
اگر به صورت تصادفی دستتان بروی دکمه ی ضبط صدا خورده باشد. در این حالت، اپلیکیشن شروع به ضبط صدا می کند و تا زمانی که دست خود را از روی آن برندارید، این کار ادامه پیدا می کند. زمانی که هم که دست خود را بردارید، پیام صوتی شما ارسال خواهد شد. اگر پس از شروع ضبط از ارسال آن منصرف شدید، تنها کافیست که بدون برداشتن انگشت خود از روی صفحه، آن را به سمت چپ حرکت دهید تا پیام صوتی حذف شود و برای کاربر موردنظر ارسال نشود.
چگونه عکس ها و ویدئوهای ارسال شده در واتس اپ را از حافظه پاک کنیم؟
ذخیره شدن فیلم ها و عکس های ارسال شده فضای زیادی از حافظه ی دستگاه را اشغال می کند.برای حل این مشکل می توانید به صورت دستی این گونه فایل های را پاک کنید. برای پاک کردن این گونه فایل ها به فولدر WhatsApp در حافظه ی داخلی دستگاه مراجعه کنید. سپس وارد فولدری که قصد پاک کردن محتوای آن را دارید، بشوید . پس از وارد شدن به فولدر، وارد فولدر Sent شوید و مواردی که قصد پاک کردن آن ها را دارید، انتخاب کنید.
ارسال همزمان یک پیام برای چند کاربر می‌شود.
انجام این عمل در نسخه اندرویدی و آی او اس اپلیکیشن واتساپ به شیوه مختلفی صورت می‌پذیرد. اگر از نسخه آی او اسی واتساپ استفاده می‌کنید، با مراجعه به تب Chats دو گزینه با عناوین Broadcast Lists و New Group را در بخش فوقانی صفحه مشاهده خواهید کرد. با انتخاب گزینه Broadcast List قادر خواهید بود که به طور همزمان یک پیام را برای چند کاربر در پنجره‌های چت مستقل خود ارسال کنید. بدیهی است که با انتخاب گزینه New Group هم قادر به ساخت یک گروه و چت گروهی خواهید بود. در نسخه اندرویدی واتساپ به شیوه کاملا متفاوتی صورت می‌پذیرد. برای انجام این عمل در نسخه اندرویدی واتساپ به تب Chats مراجعه کنید. آیکون ارسال پیام جدید که در منوی سمت راست و بالای صفحه واقع شده است را انتخاب کنید. انگشت خود را بر روی نام یکی از مخاطبین مد نظرتان قرار داده و کمی نگه دارید تا یک علامت تیک در کنار آن ظاهر شود. سپس سایر کاربران مد نظرتان که قصد داریم یک پیام به طور همزمان برای آن‌ها ارسال شود را انتخاب کنید. آیکون تیک موجود در گوشه پایین و سمت راست صفحه را لمس کنید. پیام مورد نظرتان را تایپ و ارسال نمایید.
پنهان کردن آخرین زمان بازدید
انحوه انجام این عمل در نسخه‌ اندرویدی و آی او اسی برنامه واتساپ به صورت یکسان است. برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید:
وارد منوی Settings شوید.
گزینه Account را انتخاب کنید.
گزینه Privacy را انتخاب نمایید.
بخش Last Seen را انتخاب و در گزینه‌های نمایش داده شده، گزینه Nobody را انتخاب کنید.
شما همچنین با انتخاب گزینه Nobody برای دو گزینه Profile Photo و Status هم به ترتیب عکس پروفایل و نوشته وضعیت یا استتوس خود را هم پنهان نمایید.
بلاک کردن مخاطبین
به منظور بلاک کردن یک مخاطب در نسخه آی او اسی برنامه واتساپ (WhatsApp) مراحل زیر را طی کنید:
با لمس آیکون پروفایل مخاطب مد نظرتان به منوی Contact Info مراجعه کنید.
به سمت پایین صفحه حرکت کنید و گزینه Block this Contact را انتخاب نمایید.
اما به منظور بلاک کردن مخاطب در نسخه اندرویدی برنامه واتساپ به شرح زیر عمل کنید:
در پنجره گفتگو با مخاطب مد نظر، آیکون سه نقطه موجود در گوشه سمت راست و بالای صفحه را لمس کنید.
گزینه More را انتخاب کنید.
نهایتا گزینه Block را انتخاب نمایید.
هر زمان که تمایل داشته باشید قادر به بررسی لیست مخاطبینی که بلاک کرده‌اید خواهید بود و می‌توانید افراد خاص مد نظرتان را از این لیست خارج کنید. مراجعه به این بخش در نسخه آی او اسی و اندرویدی اپلیکیشن واتساپ (WhatsApp) به شیوه مشابهی انجام می‌شود. برای این کار مراحل زیر را طی کنید:
به منوی Settings مراجعه کنید.
گزینه Account را انتخاب کنید.
گزینه Privacy را انتخاب کنید.
گزینه Blocked Contacts را انتخاب کنید.
چگونه پیام هایی را به عنوان پیام های مهم علامت گذاری کنیم؟
در واتس اپ این قابلیت وجود دارد تا بتوانید از میان هزاران پیامی که دریافت کرده اید، پیام های مهم را علامت گذاری کنید تا در آینده دسترسی ساده تری به آن ها داشته باشید. برای انجام این کار تنها کافیست به یکی از چت های موردنظر خود مراجعه کنید. سپس پیام موردنظر خود را با نگه داشتن انگشت خود بروی آن انتخاب کنید. پس از انجام این کار، در بخش بالایی صفحه شاهد یک منو خواهید بود. با ضربه زدن بروی علامت ستاره می توانید پیام موردنظر خود را به لیست پیام های مهم خود بیفزایید.
برای دسترسی به پیام های ذخیره شده می توانید به پنجره ی اصلی واتس اپ مراجعه کرده و بروی علامت سه نقطه ضربه بزنید. سپس بخش Starred Messages را انتخاب کنید. در این بخش می توانید تمامی پیام های ذخیره شده ی خود را مشاهده کنید و از آن ها استفاده نمایید.
چگونه یک کاربر مشخص را در واتس اپ جستجو کنیم؟
احتمالاً زمانی که می خواهید به یک شخص پیام دهید، از لیست مخاطبین خود آن قدر اسکرول می کنید که نام آن شخص را پیدا کنید. اگر شما چنین کاری را انجام می دهید، راه بسیار ساده تری در اختیار شما است. با استفاده از این روش می توانید به سادگی و با تایپ کردن بخشی از نام شخص موردنظر، او را پیدا کرده و گفتگوی خود را آغاز کنید.
برای این کار تنها کافیست که بروی علامت ذره بین ضربه بزنید و سپس نام شخص موردنظر را وارد کنید. سپس مشاهده خواهید کرد که در نتایج، آن شخص به شما نمایش داده می شود.
البته در کنار جستجوی نام افراد، می توانید در میان پیام های خود نیز جستجو کنید. برای مثال فرض کنید که می خواهید پیامی با متن مشخص را جستجو کنید. برای این کار هم کافیست که در کادر نمایش داده شده، متن موردنظر را وارد کنید در آن متن در میان تمامی پیام های ارسال و دریافت شده ی شما جستجو شده و نتایج آن به شما نمایش داده شوند.

چگونه از دانلود اتوماتیک فایل جلوگیری کنیم؟

احتمالاً شما هم از آن دسته افرادی هستید که علاقه ای به دانلود شدن اتوماتیک تمامی فایل های دریافت شده ندارند. واتس اپ این قابلیت را در اختیار کاربران خود قرار داده است تا بتوانند محتوایی که به صورت اتوماتیک دانلود می شوند را مدیریت کنند.
برای تنظیم این بخش می توانید با استفاده از منوی Settings ( تنظیمات ) وارد بخش Data Usage شوید. سپس می توانید انتخاب کنید که در صورت ارتباط با کانکشن اینترنت سیمکارت یا کانکشن Wi-Fi چه نوع محتوایی به صورت اتوماتیک دانلود شوند.
همچنین، این امکان وجود دارد که دانلود اتوماتیک را به کلی خاموش کنید و هرچیزی را که خواستید به صورت دستی دانلود کنید.
چگونه یک شخص را در واتس اپ بلاک کنیم؟
اگر شخصی برای شما مزاحمت ایجاد می کند، به سادگی می توانید او را بلاک کنید. برای این کار تنها کافیست که که به چت خود با شخص موردنظر مراجعه کنید. سپس با لمس دکمه ی منو، بروی گزینه ی Block ضربه بزنید. با انجام این کار، شخص موردنظر دیگر نمی تواند هیچگونه ارتباطی با استفاده از واتس اپ با شما داشته باشد. درصورتی که پس از بلاک کردن، از انجام این کار منصرف شدید می توانید با مراجعه به Settings > My Account > Privacy یا تنظیمات> حساب من> حریم خصوصی شخص موردنظر را از بلاک خارج کنید.
چگونه علاوه بر بلاک کردن، یک شخص مزاحم را به واتس اپ اطلاع دهیم؟
واتس اپ این امکان را به شما می دهد تا بتوانید مزاحمت یک شخص را گزارش کنید. در صورتی که این گزارش ها به تعداد لازم برسد، واتس اپ شخص مقابل را برای مدتی از برخی امکانات سلب می کند. زمانی که پیامی از شخصی دریافت کنید که در لیست مخاطبین شما نباشد، گزینه ی Report را مشاهده خواهید کرد.
چگونه مزاحمت نوتیفیکیشن های گروه ها را از بین ببریم؟
زمانی که در یک گروه عضو می شوید، احتمالاً علاقه ای به دریافت نوتیفیکیشن های متعدد از اعضای گروه ندارید. برای حل این مشکل تنها کافیست که به چت گروه موردنظر خود مراجعه کنید. سپس بروی علامت سه نقطه در بخش بالا و سمت راست صفحه ضربه بزنید. پس از آن، در منوی باز شده بروی گزینه ی Mute ضربه بزنید. سپس پنجره ای باز خواهد شد که از شما مدت زمان Mute شدن گروه را می پرسد. در صورتی که می خواهید برای مدت طولانی این کار را انجام دهید، گزینه ی 1Year یا یک سال را انتخاب کنید. پس از آن هم تیک مقابل گزینه ی Show notifications یا نمایش اعلان ها را بردارید تا هیچ پیامی از آن گروه به صورت نوتیفیکیشن برای شما ارسال نشود.

چگونه بروی واتس اپ پسورد گذاری کنیم؟

برخی از گفتگوهای هر شخص تنها مختص به خود اوست و هیچ فرد دیگری نباید به آن ها دسرسی داشته باشد. برای جلوگیری از این اتفاق می توانید از رمزگذاری بروی واتس اپ استفاده کنید. به صورت پیش فرض امکان قفل کردن اپلیکیشن با استفاده از رمز و بخش تنظیمات آن امکان پذیر است اما در صورتی که می خواهید از امکانات بیشتری ( شامل استفاده از اثر انگشت که البته دستگاه شما باید از آن پشتیبانی کند ) را داشته باشید، می توانید از اپلیکیشن هایی چون Messenger and Chat Lock, App Locker یا CM Security AppLock AntiVirusاستفاده کنید.

چگونه اکانت خود را حذف کنیم؟

در صورتی که دیگر تمایلی به استفاده از واتس اپ ندارید، امکان حذف اکانت در اختیار شما می باشد. توجه داشته باشید که در صورت انجام این کار، تمامی مخاطبین، پیام ها و سایر تنظیمات واتس اپ شما پاک خواهند شد و دیگر قابل بازیابی نخواهند بود.
در صورتی که قصد چنین کاری را دارید، به منوی تنظیمات و بخش My Account یا حساب من مراجعه کنید. در این بخش می توانید گزینه ای به نام Delete my account یا حذف اکانت را مشاهده کنید. با لمس این گزینه و تایید آن، می توانید اکانت خود را پاک کنید.

چگونه به طور کلی اعلان های واتس اپ را غیرفعال کنیم؟

در صورتی که از افرادی هستید که نمی خواهید نوتیفیکیشن های واتس اپ پشت سرهم برای شما ارسال شوند و صداهای مکرر بشنوید، می توانید به کلی این بخش را غیرفعال کنید. در صورت انجام این کار، با دریافت هر پیام دیگر متوجه آن نخواهید شد و تنها زمانی پیام را خواهید دید که اپلیکیشن واتس اپ را باز کنید. برای این کار می توانید به منوی تنظیمات و بخش notification options مراجعه کنید و تمامی نوتیفیکیشن های خود را غیرفعال کنید.

چگونه نوتیفیکیشن هایی بی صدا دریافت کنیم؟

یکی دیگر از راه های پیش رو برای از بین بردن صداهای مکرر نوتیفیکیشن ها، بی صدا کردن آن ها می باشد. برای انجام کار دو راه پیش روی شماست. راه اول این است که مخاطبین موردنظر خود را به صورت تک به تک بی صدا کنید. با این کار، درصورت دریافت پیام از آن اشخاص گوشی شما صدایی تولید نخواهد کرد. برای انجام این کار می توانید انگشت خود را بروی گفتگوی موردنظر نگه دارید و بروی علامت اسپیکر خط دار ضربه بزنید. راه دیگر هم با استفاده از منوی تنظیمات و بخش Notification ها می باشد.

چگونه بدون خارج شدن از برنامه های دیگر به پیام های واتس اپ خود پاسخ دهیم؟

واتس اپ این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا بتوانید به سرعت به پیام های خود پاسخ دهید. برای فعال کردن این قابلیت به مسیر Settings بخش Notifications و سپس قسمت Popup notification مراجعه کرده و آن را بروی Always show popup تنظیم کنید

چگونه اندازه فونت نوشته های WhatsApp را تغییر دهیم؟

با مراجعه به منوی تنظیمات و بخش Chats و سپس بخش Font Size می توانید سایز فونت نمایش داده شده را تغییر دهید و آن را متناسب با نیاز خود، کوچکتر یا بزرگتر کنید.

چگونه از ارسال وضعیت Read ( خوانده شده ) جلوگیری کنیم؟

به طور کلی در اپلیکیشن WhatsApp، زمانی که شخصی پیام ارسال شده را بخواند، دو تیک زیر پیام به رنگ آبی تغییر رنگ پیدا می کنند. به برخی دلایل ممکن است که شما تمایلی به ارسال این وضعیت نداشته باشید و نخواهید دوستانتان متوجه این موضوع شوند که شما پیام را خوانده اید یا خیر. برای این کار می توانید به منوی تنظیمات، بخش Account و پس از آن بخش Privacy مراجعه کنید. سپس در صفحه ی باز شده، تیک گزینه ی Read receipts را بردارید.
آرشیو کردن چت ها در واتس اپ
آرشیو کردن (یا در پوشه قرار دادن) چت ها در پیام رسان واتس اپ بسیار ساده می باشد . چت مورد نظر را چند لحظه لمس کنید . خواهید دید بالای صفحه آیکون یک پوشه با یک فلش روی آن ، که جهت آن به طرف پایین می باشد ظاهر می شود. با لمس این پوشه چت مورد نظر آرشیو می شود.
برای خارج کردن چت از آرشیو :
همان چت مورد نظر را در پوشه لمس کنید باز خواهید دید بالای صفحه یک پوشه با یک علامت فلش به طرف بالا ظاهر می شود که با لمس آن چت مورد نظر از پوشه خارج می شود.
پایان آموزش واتس اپ از وبسایت حبیب